Определяне на стила на банята
• Модерен стил: ако предпочитате минималистичен и съвременен вид, изберете плочки с изчистени линии, неутрални цветове като бяло, сиво или черно и гладки текстури.
• Рустикален или ретро стил: за по-топло и натурално усещане можете да изберете плочки, имитиращи дърво, камък или теракота. Декоративни плочки с винтидж мотиви също са отличен избор.
• Луксозен стил: мраморните плочки, особено в бяло или черно с естествени жилки, придават елегантен и изтънчен вид на банята.
Избор на цветове
• Светли цветове: белите, бежовите и пастелните тонове правят банята да изглежда по-просторна и чиста. Те отразяват повече светлина и са отличен избор за малки бани.
• Тъмни цветове: тъмните плочки (като сиви, тъмносини или черни) придават драматичен и модерен вид, но е важно да се комбинират с подходящо осветление, за да не създават усещане за теснота.
• Комбиниране на цветове: може да съчетаете светли и тъмни плочки за контрастен ефект. Например, светли плочки по стените и по-тъмни на пода или обратно.
Избор на текстура
• Гладки плочки: лесни за почистване и подходящи за стени. Придават изчистен и съвременен вид.
• Релефни плочки: добавят текстура и визуален интерес, но трябва да се има предвид, че могат да бъдат по-трудни за почистване. Подходящи са за акцентни стени.
• Матирани плочки: осигуряват по-добро сцепление и са добър избор за пода в банята, тъй като са по-малко хлъзгави от гланцираните.
• Гланцирани плочки: те отразяват светлината и създават усещане за блясък и простор. Обаче могат да бъдат хлъзгави, особено когато са мокри, затова се препоръчват предимно за стени.
Размери на плочките – предимства и недостатъци
- Плочките с малки размери са по-подходящи за по-малки бани, тъй като имат способност да уголемяват оптически помещението. Поставят се по-лесно на неидеални стени. Изискват повече фугиращ материал и се поставят по-бавно и трудно.
- Плочките със средни размери могат да се използват както за малки, така и за по-големи бани. При подходящо съчетание и правилен избор на цветове биха подхождали на всеки тип баня. По-малко гъвкави са за поставяне в сложни зони и крият риск от неравности при неправилно полагане.
- Плочките с големи размери са приложими за големи бани. Те създават усещане за простор, стоят изтънчено и придават модерен и съвременен изглед на пространството. Освен това имат по-малка площ за фугиране, което води и до по-лесно поддържане на чистотата на повърхността. Недостатък е, че се транспортират по-трудно. Освен това повърхностите, на които се поставят, трябва да са идеално гладки, за да не се получи неравна повърхност.
- Плочките с по-голяма дебелина са препоръчителни за подови настилки и високонатоварени помещения. Ако предпочитате плочки с големи размери (60x60 см и по-големи), то желателно е те да бъдат с дебелина поне 10 мм.
Какво количество плочки ще ни е необходимо
1. Измерете размерите на санитарното помещение - необходимо е да измерите височината на стените (до точката, до която ще има плочки, ако не са до тавана), широчината и дължината на банята.
2. Сметнете общата квадратура - умножете височината по ширината и резултата умножите по две и съответно височината по дължината и също умножете резултата по две, за да получите площта на стените. Умножете ширината и дължината, за да получите площта на пода. Сумирайте площта на стените и на пода и от получения резултат извадете площта на вратата (широчина по височина).
3. Желателно е да вземете с 10-15% повече плочки от предвидената площ. Целта е да имате резервни плочки, в случай че при поставянето се получи непредвиден брак. Добре е да ви останат и след поставянето, така че след години, ако се наложи, да имате за подмяна.
4. Препоръчително е да купите необходимите количества плочки наведнъж, като следите да са от една партида. Ако плочките не ви стигнат и купувате допълнително, има риск да са от друга партида и да се различават по нюанс и калибър.
Коментари (0)